piątek, 21 czerwca 2013

La Fête de la Musique.

Dziś piątek, więc i na Bastille tłoczno jak w każdy weekend. Poza gwarem słychać jednak coś jeszcze - wszechobecną muzykę! Pamiętam, że w pierwszym roku naszego pobytu tutaj pewien Pan Artysta wygrywał na gitarze serenady pod naszym oknem ;) Ciekawe jak to będzie w tym roku ;).

A co to jest La Fête de la Musique ?

Otóż ideą Święta Muzyki jest promowanie muzyki, wedle hasła Faites de la musique, Fête de la Musique. Zwrot faites de la musique (w bezokoliczniku „faire de la musique”) oznacza „grajcie / uprawiajcie muzykę”. Apel ten dociera do młodzieży z całego świata. Przybywają oni licznie, przede wszystkim do stolicy Francji, by za darmo zakosztować we wszystkich gatunkach muzycznych. Imprezy odbywają się głównie na ulicach, wszędzie widać i słychać artystów! . Ważna jest tutaj swoboda i spontaniczność wyrażania siebie. 

Faktem jest także, że kiedy podróżuje się paryskim metrem lub przechodzi jego podziemiami naprawdę często można zawiesić oko i ucho na bardzo ciekawych dźwiękach. Mam wrażenie, że Francuzi to bardzo muzykalny naród! Przedwczoraj na przykład - kiedy prezentowałyśmy Amelkowe neonowe combiszorty (pisałam o nich na facebooku) - miałyśmy okazję posłuchać jednego Pana grającego na gitarze i śpiewającego wręcz rewelacyjnie. Występował siedząc sobie po prostu na ławce i widać było, że nie tylko mnie się podobało. Być może trenował przed dzisiejszym dniem? :)

A teraz chwila dla historii tego Święta :)
La Fête de la Musique to cykliczna impreza odbywająca się zawsze 21 czerwca, pierwszego dnia lata. Została wymyślona przez Marcela Landowskiego, francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia, i spopularyzowana przez Maurice Fleuret'a i Jack Lang'a, ówczesnego ministra kultury Francji. Pierwsza tego typu impreza miała swoją premierę nad Sekwaną 21 czerwca 1982 roku. Wówczas to, w nagłośnionym medialnie wystąpieniu, zaprosił on wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Warto również wspomnieć, że obecnie idea ta przeniosła się do wielu krajów na świecie - nawet w Polsce wiele miast tętni dziś muzyką! W Waszym mieście też?

Co ważne - dzisiejsze święto jest skierowane zarówno do amatorów jak i tych zajmujących się muzyką zawodowo. Możemy więc usłyszeć dziś gwiazdy znane nam ze szklanego ekranu jak i te dopiero początkujące. Przykładowo w paryskim Palais Royal dziś występuje zespół bardzo popularny we Francji "Paris Combo". Posłuchajcie co w Paryżu "piszczy", a ja idę wyszukiwać mojego artysty pod oknem ;) Może to Tatinek coś mi dziś zaśpiewa / zagra? :D

Dobrej nocy!! :)

2 komentarze:

 1. a wiesz, że ja z Paryża najbardziej zapamiętałam muzykę na ulicach!
  widocznie francuzi są muzykalni i nie wstydzą się tego! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano nie wstydzą się :) I naprawdę warto czasem się zatrzymać i posłuchać!

   Usuń